Brak ochoty na seks - z czego może wynikać?
174.jpg

Brak ochoty na seks może, ale nie musi być sygnałem problemów zdrowotnych. Zanim jednak zaczniesz szaleć, obwiniać siebie, czy swojego partnera lub partnerkę za brak ochoty na seks. Sprawdź, co może być tego przyczyną.

Brak ochoty na seks — co sprawia, że Ci się nie chce?

Najczęściej brak ochoty na seks zwalamy na dużo stresu, ciężki dzień w pracy, przemęczenie. Czasem jednak powodem spadku libido mogą być rzeczy, które w ogóle nie przyszłyby Ci na myśl, że są związane z seksem. Jeśli wiesz, że u ciebie brak ochoty na seks nie wynika ze stresu i przemęczenia, to być może warto poszukać przyczyny w zdrowiu?

Brak ochoty na seks a cukrzyca?

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale brak ochoty na seks może być objawem cukrzycy. Co więcej, nam kobietom cukrzyca może objawiać się również świądem pochwy, infekcjami, czy zaburzeniami miesiączkowania. Jeśli nigdy nie miałaś problemów z libido, a oprócz braku ochoty na seks Twoje samopoczucie uległo zmianie, to warto sprawdzić, czy nie jest to sygnał świadczący o cukrzycy.

Brak ochoty na seks przy problemach z tarczycą

Mniejsza aktywność gruczołu tarczycy może objawiać się spadkiem libido. Natomiast jeśli nie masz problemów z tarczycą, a przynajmniej tak Ci się wydaje, to warto sprawdzić, czy powtarzający się brak ochoty na seks nie jest wynikiem właśnie nieprawidłowo pracującej tarczycy. W tym celu powinnaś udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje Cię do specjalisty. A tan wypisze zlecenie na badania hormonów tarczycy. Czyli TSH, FT4, FT3. To badania podstawowe, które można rozszerzyć o stężenie przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie anty-TG i stężenie przeciwciał przeciwko peroksydazie anty-TPO.

Brak ochoty na seks będący objawem chorób może być sygnałem dla wielu innych problemów zdrowotnych poza tymi, które wymieniliśmy wyżej. Jeśli nie jest on spowodowany stresem, czy obniżeniem nastroju. To warto zrobić sobie badania kontrolne. Nie tylko jednak zdrowie fizyczne wpływa na brak ochoty na seks. Kolejnych przyczyn możemy doszukiwać się w naszej psychice, lekach, czy używkach.

Brak ochoty na seks, kiedy psychika siada

Jeśli spadek libido nie następuje nagle, a jest stanem trwałym i występuje od dłuższego czasu, to warto zastanowić się, czy nie są to problemy natury psychicznej. Skrywanej gdzieś w głębi naszej podświadomości. Z pozoru rzeczy, których nie bierzesz pod uwagę, mogą przyczyniać się do braku ochoty na seks. Nieprzepracowana trauma z psychoterapeutą, problemy z przeszłości, czy złe doświadczenia ze współżycia w poprzednich związkach. Jeżeli od dawna borykasz się ze spadkiem pożądania, nie obędzie się bez pomocy seksuologa lub psychologa.

Kompleksy nie pozwalają pokochać siebie

Czujesz wstyd, chcesz seksu tylko przy zgaszonym świetle. Unikasz pieszczot i dotyku drugiej osoby? Jeśli nie pokochasz siebie, będziesz czuła wstyd przed samą sobą, to odzwierciedla się to właśnie brakiem ochoty na seks. Każda kobieta ma kompleksy. Nawet te, które mówią, że świetnie się ze sobą czują. Grunt to małymi krokami przyzwyczajać się do nich, zacząć z nimi współpracować. Pokochać siebie i nie pozwolić, żeby kompleksy pozbawiły Cię radości z seksu.

Alkohol i lekarstwa to częsta przyczyna spadku libido

Niektóre leki mają wpływ na nasze libido. Jedne je podnoszą, a drugie obniżają. Jeśli zażywasz leki z grup antydepresantów, leków ciśnieniowych, przeciwpadaczkowych, a nawet antykoncepcji doustnej. To w nich może tkwić przyczyna braku ochoty na seks. W takiej sytuacji warto porozmawiać z lekarzem i spróbować alternatywnych lekarstw, czy terapii wspomagającej utrzymanie libido na odpowiednim dla Ciebie poziomie.

Alkohol też dorzuca swoje trzy grosze. Chociaż u niektórych zdecydowanie zwiększa libido, to w większości przypadków jest zupełnie odwrotnie. Szczególnie kiedy jest go w nadmiarze. A jeśli chodzi o używki, to palenie papierosów również wpływa na libido. Nikotyna zmniejsza przepływ krwi, co z kolei prowadzi do obniżenia podniecenia i braku chęci na seks.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl