Consent, czyli świadoma zgoda na seks
72.jpg

Angielskie słowo „consent” to nic innego, jak „zgoda”. Wyrażenie zgody jest konieczne w wielu sytuacjach. Z pewnością każdy z nas zgodził się kiedyś na przetwarzanie danych osobowych podczas szukania pracy lub zaakceptował pliki cookies. Podjęcie tego typu decyzji jest stosunkowo łatwe. Dzisiaj zajmiemy się jednak sferami intymnymi, ponieważ to właśnie w ich przypadku consent jest niezwykle istotny i często nieprawidłowo rozumiany. Czytaj dalej, aby poznać swoje prawa i dowiedzieć się, czym jest świadoma zgoda na seks.

Świadoma zgoda na seks - czym właściwie jest?

Świadoma zgoda na seks obu partnerów jest najważniejszym elementem, od którego należy rozpocząć zbliżenie. Przed jakimkolwiek kontaktem intymnym należy upewnić się, że wszystkie osoby, które mają wziąć w nim udział, zgadzają się na niego. Co więcej, należy ustalić także, które elementy i aktywności odpowiadają każdej ze stron. W końcu to, że kobieta zgodziła się na seks oralny, nie oznacza, że bez pytania wyrazi zgodę na przykład na stosunek waginalny.

Zgoda na seks jest niczym innym, jak przyzwoleniem na aktywność seksualną. Tego typu zgoda musi spełniać trzy kryteria: musi być wyrażona dobrowolnie, świadomie i entuzjastycznie.

Łatwo domyślić się, o co chodzi w dwóch pierwszych kryteriach. Jednakże trzecie z nich może być błędnie zrozumiane. Mówiąc o zgodzie entuzjastycznej, nie mamy na myśli wyrażania jakiegoś wielkiego zachwytu. Nasz partner nie musi skakać z radości, czy okazywać euforii. Chodzi o to, że do kontaktu intymnego nie może dojść z osobą, która nie jest pewna, czy chce danej aktywności. To samo tyczy się milczenia i zakłopotania. Niby osoba otwarcie nam nie odmówiła, ale jej reakcje wskazują na to, że nie jest gotowa na zbliżenie.

Jak wyrazić sprzeciw lub zgodę na seks?

Swoje zdanie możemy wyrazić zarówno w sposób werbalny, jak i niewerbalny. Jednakże słowna zgoda na seks jest o wiele bardziej oczywista. W takiej sytuacji druga osoba nie będzie miała żadnych wątpliwości i bez problemu rozpozna naszą decyzję. Problematyczne może okazać się odczytanie gestów niewerbalnych. Co zrobić, w takiej sytuacji? Po prostu spytać, czy prawidłowo zrozumieliśmy podjętą decyzję.

Nic nie trwa wiecznie

Pamiętajmy o tym, że zgoda na seks musi zostać wyrażona za każdym razem! Nawet jeśli pomiędzy danymi osobami doszło już do wielokrotnych zbliżeń.

Ludzkie granice i poziom ich komfortu mogą się zmieniać. To, że ktoś wcześniej wyraził zgodę na stosunek, lub któryś z jego elementów, nie oznacza, że tym razem również się na niego zgodzi!

Co więcej, nauczmy się szanować zdanie swoich partnerów/partnerek. Jeżeli w danym dniu, któraś ze stron nie ma ochoty na zbliżenie, nie starajmy się jej na siłę do niego przekonać! Nawet jeżeli, połówka po długim przekonywaniu w końcu zgodziłaby się na zbliżenie, nie oznacza, że sprawiłoby jej ono przyjemność. A przecież to właśnie o nią chodzi w seksie! Widzisz pewnie, że tego typu „zgoda” byłaby sprzeczna z kryteriami opisywanej przez nas zgody na seks. Niby byłaby ona decyzją świadomą, ale na pewno nie dobrowolną i entuzjastyczną!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl