Dobry płyn do higieny intymnej - jak go znaleźć?
206.jpg

W sklepach i drogeriach można kupić najróżniejsze płyn do higieny intymnej. Z różnym składem i przeznaczeniem. Dla kobiet według wieku, odpowiadające na zaburzenia flory bakteryjnej pochwy, dla alergików, czy na infekcję pochwy. Jak spośród wszystkich dostępnych wybrać dobry płyn do higieny intymnej i czym powinien się charakteryzować?

Dobry płyn do higieny intymnej - na co zwracać uwagę?

Żeby wybrać dobry płyn do higieny intymnej, to nie ma innej drogi jak poleganie na rekomendacjach, a przede wszystkim czytanie etykiety ze składem produktu. To właśnie tam zawarte są najcenniejsze informacje, które świadczą o tym, czy warto dany produkt kupić, czy też nie. Dobry płyn do higieny intymnej powinien być wyprodukowany na bazie substancji myjących, ale delikatnych. Składników, które łagodzą podrażnienia i mają działanie antybakteryjne. A także składników pielęgnujących. Najważniejsza rzecz, na którą musisz zwracać uwagę to fakt, czy płyn do higieny intymnej jest wyprodukowany w 100% z naturalnych składników. Warto zwracać uwagę na to, czy w składzie znajdują się saponiny i betainy. To właśnie ona wskażą ci, że produkt jest pochodzenia naturalnego.

Czym są saponiny?

Saponiny to grupa związków, która znajduje się w środowisku naturalnym i występuje między innymi wśród roślin. Znajdziesz je w ponad 500 gatunków roślin. Saponiny charakteryzują się kwaśnym odczynem, dobrą rozpuszczalnością w wodzie, a także właściwościami przeciwgrzybiczymi, antybakteryjnymi i przeciwzapalnymi. Pośród naturalnych detergentów wyróżniamy również układy syntetyzowane oparte na cukrach. Prostych takich jak glukoza i fruktoza oraz dwucukrach, do których zaliczamy maltozę, sacharozę i laktozę.

Czego jeszcze szukać w dobrym płynie do higieny intymnej?

Jeśli przyjrzeć się składom to do tych pożądanych substancji możemy zaliczyć jeszcze alantoinę, która jest pochodną mocznika i cechuje się właściwościami łagodzącym i kojącym. Ponadto przyspiesza regenerację i gojenie podrażnionych miejsc. Kolejną rzeczą, na którą powinnaś zwrócić uwagę wybierając dobry płyn do higieny intymnej, to obecność w składzie kwasu mlekowego (Lactic Acid). Wzmacnia naturalną florę bakteryjną, ma właściwości przeciwbakteryjne. Zapobiega infekcjom, a także przywraca naturalne pH pochwy.

Jeżeli potrzebujesz specjalnej pielęgnacji, bo często zdarza Ci się złapać infekcje intymne, to powinnaś zwrócić uwagę na to, aby w płynie do higieny intymnej znajdowały się składniki, które mają działanie przeciwdrobnoustrojowe. Do tych składników zaliczymy triklosan, octan chloroheksydyny, czy odpowiednio dobrane aminy czwartorzędowe. Wszystkie te składniki zmniejszają ryzyko infekcji i zapobiegają przed nadmiernym rozwojem bakterii, a tym samym eliminują nieprzyjemny zapach. Nie mniej ważnym składnikiem, który ma działanie przeciwgrzybiczne i dba o utrzymanie naturalnej flory bakteryjnej pochwy jest climbazol.

Naturalna antyseptyka

Znane od dawna olejki antyseptyczne i przeciwzapalne to również dobry składnik, który powinien znaleźć się w płynie do higieny intymnej. Do takich dobroczynnych olejków zaliczamy:

  • olejek z drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia),
  • olejek kanuka,
  • olejek manuka.

Garbniki, aloes i inne cenne składniki

Garbniki są naturalnymi związkami, które znajdziesz w składzie bardzo wielu roślin. Między innymi w liściach orzecha włoskiego, kory dębu, liściach maliny czy kłącza pięciornika. Garbniki charakteryzują się właściwościami ściągającymi. W dobrych płynach do higieny intymnej możesz również spotkać w składzie śluzy roślinne, które składają się z cukrów prostych i kwasów uronowych. Odpowiedzialne są za tworzenie bariery ochronnej, działanie przeciwzapalne i zmiękczające. Zwróć również uwagę czy w płynie do higieny intymnej, który chcesz kupić, znajdują się składniki o działaniu nawilżającym i natłuszczający. Do takich składników zaliczamy glicerynę, kwas hialuronowy i ekstrakty roślinne. Bardzo popularnym i pożądanym składnikiem dobrych płynów do higieny intymnej jest również aloes. Znany od wieków dzięki swoim właściwościom oczyszczającym, nawilżającym i bakteriobójczym. Aloes wspomaga również utrzymanie prawidłowej równowagi kwasowej.

 

W oparciu o tekst K. Gruchała „Preparaty do higieny intymnej”

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl