Fantazje erotyczne i pragnienia - jak rozmawiać o nich w sypialni?
Fantazje erotyczne i pragnienia - jak rozmawiać o nich w sypialni?

Czy wiesz, że z badań przeprowadzonych przez Durex wynika, że aż 54% osób nie do końca jest zadowolona ze swojego życia seksualnego? Czy ty też masz zastrzeżenia do erotycznej alkowy, czy rozmawiasz otwarcie ze swoją drugą połową swoich pragnieniach, czy realizujecie swoje fantazje erotyczne? Jeśli chociaż przez chwilę się zawahałaś, to znak, że ten artykuł jest dla ciebie.

Dzisiaj podpowiadamy jak rozmawiać o pragnieniach i fantazjach erotycznych z partnerem czy partnerką. A przede wszystkim chcemy Cię uświadomić, dlaczego rozmowa o seksualności i fantazje erotyczne są ważne w każdym związku.

Fantazje erotyczne i pragnienia - dlaczego tak trudno nam o nich rozmawiać?

Zaczniemy od tego, że praktycznie większość z nas nigdy tak naprawdę nie otrzymała rzetelnych informacji, ani wskazówek na temat tego jak powinna wyglądać komunikacja o seksie w związku. Blokady, które tworzą się w naszej głowie, najczęściej wynikają z czasów bycia nastolatką. Gdzie seks i wszystko, co związane z kobiecą i męską seksualnością było tematem tabu. Dorastamy z przekonaniem, które zagnieżdżone było w starszych pokoleniach, a później przekazywane dalej, że kobiecie nie wypada rozmawiać o seksie, ani nawet o menstruacji. Kolejny aspekt, który może powodować w nas blokadę to zaprogramowany wstyd. Wstyd, który również wynika z przekonań pokoleniowych, czy konkretnego wychowania.

Nie ulega wątpliwości również fakt, że nawet edukacja szkolna na temat seksu jest prowadzona w taki sposób, aby opracować jedynie najistotniejsze aspekty związane z dojrzewaniem i rozwojem płciowym nastolatków. Biorąc wszystkie elementy w całość, prowadzą one właśnie do nieumiejętności rozmawiania o seksie i życiu erotycznym w dorosłym życiu.

Pomijając powyższe aspekty, jedną z wielu przyczyn jest również wstyd przed drugą połową na myśli o fantazjach erotycznych, których chciałabyś spróbować. Czasami boimy się, że zostaniemy źle zrozumiane, wyśmiane, w jakiś sposób uznane za dziwne i nienormalne chcą spróbować nowych rzeczy. Takie myśli mogą pojawić się u kobiet szczególnie w trudnych związkach, w których relacja z drugą osobą nie jest zbyt mocna i brakuje w niej bliskości zarówno fizycznej, jak i duchowej.

Fantazje erotyczne, pragnienia, oczekiwania - dlaczego rozmowa z drugą połową jest taka ważna?

Rozmowa w związku jest podstawą do komunikacji i wzajemnego zrozumienia. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że fantazje erotyczne często dotyczą nienormatywnych zachowań, lub społecznie uważanych za nieobyczajne na przykład sex na plaży, seks z innymi osobami, czy pójście do klubu swingersów. Dlatego rozmowa o fantazjach seksualnych i pragnieniach nazywana jest wyższą szkołą partnerstwa, a umiejętność jej przeprowadzania jest świadectwem dużego poczucia bezpieczeństwa obojga partnerów w związku. Tam, gdzie zaufanie, poczucie bezpieczeństwa i zrozumienie tam szczera rozmowa.

Ważną umiejętnością podczas rozmowy jest słuchanie i wyrażanie swoich emocji w sposób, który da partnerowi czy partnerce poczucie zrozumienia. Warto również zauważyć fakt, że fantazje seksualne nie powinny być rozumiane dosłownie ani przekładane na realne doświadczenia przysłowiowym jeden do jednego. Rozmowa o nich ma być jak drogowskaz. Bezpieczna wskazówka do odkrycia erotycznych pragnień.

Co się stanie, jeśli zabraknie rozmowy w związku?

Brak rozmowy nie tylko o fantazjach seksualnych, ale również o codziennych sprawach nie prowadzi do niczego dobrego. Rodzą się niepotrzebne konflikty, brak zrozumienia, a z czasem nawet obojętność. Skupmy się jednak na sferze seksualnej, bo brak rozmowy niestety bardzo często prowadzi do braku seksu lub do seksu, który nie daje nam satysfakcji. A co się dzieje, jeśli seksu nie ma lub jest byle jaki? Rośnie napięcie, które nierozładowane może prowadzić do odbicia się na naszym zdrowiu. Może wcześniej nie zwracałaś na to uwagi, ale brak seksu a dokładniej nierozładowane napięcie seksualne może prowadzić nawet do chorób układu pokarmowego, nerwobóli, czy bóli reumatycznych i innych schorzeń powstałych wskutek odczuwania ciągłego stresu i napięcia.

Jeśli ty lub twoja druga połówka nie potraficie rozmawiać otwarcie nie tylko swoich fantazjach seksualnych, ale również o innych sprawach bardziej przyziemnych to dobrym rozwiązaniem może okazać się terapia dla par, lub nawet terapia indywidualna. Zależnie od zaleceń psychologa czy psychoterapeuty, do którego się udacie.

Trzy kroki do do rozmowy o fantazjach erotycznych i pragnieniach

Pamiętaj, że przede wszystkim przed rozmową powinnaś się odstresować. Możesz wziąć relaksującą kąpiel. Nie przygotowuj się jednak do tej rozmowy tygodniami. Gwarantujemy ci, że kiedy już przyjdzie czas, aby otwarcie porozmawiać o fantazjach seksualnych, to i tak zaczniesz rozmowę zupełnie inaczej, niż planowałaś tydzień czy kilka tygodni wcześniej. Poniższe wskazówki nakierują cię na to, jak może wyglądać taka rozmowa i jak ją przeprowadzić.

Pierwszy ważny aspekt to czas i miejsce. I nie chodzi o to, żebyś w kalendarzu zaznaczyła sobie dokładną datę i godzinę, kiedy ta rozmowa ma się wydarzyć. Chodzi bardziej o to, aby rozmowa była przeprowadzana w czasie, w którym po prostu oboje jesteście skorzy do rozmowy. Zrelaksowani, bez zbędnego stresu i natłoku myśli — co wydarzyło się dzisiejszego dnia lub czego zapomniałaś kupić na obiad czy kolację. Możesz przygotowanie do takiej rozmowy zacząć od wspólnego masażu, który sprawi, że oboje pozbędziecie się stresu.

Kolejna rzecz to pozbądź się nawyku "a niech się domyśli". W rozmowie o fantazjach seksualnych i pragnieniach musisz być otwarta i wyłożyć przysłowiową kawę na ławę. Po prostu postaw na proste i jasne komunikaty. Chciałabyś wypróbować kajdanki erotyczne? Nie zaczynaj rozmowy od: bo wiesz widziałam ostatnio w takim jednym filmie, gdzie grało takich dwóch znanych aktorów i używali różnych gadżetów erotycznych. Powiedz prosto — wiesz, chciałabym spróbować wprowadzić do naszego seksu kajdanki erotyczne. Prosty, zrozumiały i jasny komunikat.

Ostatnia wskazówka to nie zachowuj się jak mała zawstydzona dziewczynka, która urywa swoją myśl w połowie zdania. Bądź naturalna, delikatna, ale zdecydowana. Jesteś kobietą, która wie, czego chce. Czego chciałabyś spróbować i co chciałabyś wprowadzić do życia seksualnego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl