Kobieca gimnastyka intymna – Mięśnie Kegla
14.jpg

Mięśnie dna macicy zwane potocznie mięśniami Kegla należą do tych fenomenalnych części naszego organizmu, które nie dając o sobie znać, warunkują zdrowie, komfort życia, a nawet zdolności prokreacyjne. Skutkiem tego jest podział żeńskiej populacji na tę, która wiedzie beztroskie życie nie zdając sobie zupełnie sprawy, kto lub co trzyma w garści porządek w rejonie miednicy mniejszej oraz na wcale niemałą grupę, która na własnej skórze przekonała się już, że znaczenie mięśni dna macicy jest nie do przecenienia.

Nie bez powodu mięśnie te kwalifikuje się do tzn. stabilizatorów głębokich, których funkcję można by opisać jako dźwignię narządów wewnętrznych, trzymającą w ryzach pochwę, macicę, pęcherz moczowy i odbytnicę. Załamanie się tego stabilizatora, powoduje prawdziwą katastrofę, której doświadcza spora część kobiet na całym globie. Dlaczego katastrofa? Lista komplikacji mówi sama za siebie: nietrzymanie moczu, gazów i stolca, wypadania macicy, ból pęcherza, sromu i kręgosłupa, dyskomfort przy współżyciu i finalnie wycofanie się z aktywności seksualnej.

Tak, tak, mięśnie Kegla są ważne, a ponieważ zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć, warto zawczasu zadbać o swoje zdrowie i jakość życia, dając odpór czasowi, grawitacji i wszelkim innym czynnikom, które nie sprzyjają naszym drogim mięśniom dna macicy.

Wiele w tym temacie zawdzięczamy panu Keglowi, który w latach 40 XX wieku dla swoich pacjentek z problemem nietrzymania moczu opracował ćwiczenia polegające na miarowym kurczeniu mięśni dana macicy, w skutek czego kobiety odbudowywały napięcie mięśni i odzyskiwały kontrolę nad fizjologią. Zasłużony doktor Kegel nie był jednak prekursorem w tym temacie. Ćwiczenia mięśni dna macicy czy, jak chcecie Kegla, wzięły z zupełnie innych czasów i innej kultury.

Kulki Gejszy

Pojawiły się ponoć już VI w n.e. i choć nazwa jednoznacznie przypisuje im japońskie pochodzenie, to znane były też w innych dalekowschodnich krajach. Europejscy podróżnicy z XVI wieku wspominają w swych relacjach Indie, Birmę czy Tajlandię w kontekście swoich doświadczeń z tajemniczym wynalazkiem. Z pewnością musieli je ciepło wspominać, gdyż początkowo kulki waginalne miały głównie uprzyjemniać czas mężczyznom. Kobiety umieszczały je w pochwie podczas stosunku, mając na względzie męski orgazm, szybko jednak okazało się, że satysfakcja odczuwana jest obopólnie. Dostrzeżono również, że noszenie kulek niezależnie od zbliżenia wzmacnia mięśnie i w następstwie przeżycia erotyczne stają się bardziej intensywne.

Kukli więc były najpierw jedynie gadżetem erotycznym. Zabawką , która pośrednio lub wprost, wpływała na jakość seksu. Dziś wiadomo, że kulki gejszy pełnią jeszcze jedną bardzo ważną dla kobiet funkcję, funkcję prozdrowotną .

Kto może sięgać po kulki waginalne? Absolutnie nie mają tutaj zastosowania żadne limity wiekowe. Kulkami i ich dobroczynnym wpływem mogą się cieszyć niemal wszystkie kobiety, wyjątkiem są kobiety w ciąży i podczas połogu, nie są również wskazane dla kobiet zmagających się z infekcjami intymnymi lub w trakcie miesiączki. Trzeba jednak wiedzieć, że aby kulki mogły ujawnić swą moc, potrzebny jest odpowiedni dobór. Kulki waginalne muszą pasować do swojej właścicielki, dlatego ciężar, rozmiar oraz ilość ma tu niebagatelne znaczenie.

Jedna zamiast dwóch:

To rozwiązanie dla najbardziej ostrożnych użytkowniczek. Pojedyncza kula
o średnicy 22 mm i wadze 55g przeznaczona jest dla kobiet dopiero rozpoczynających swoją przygodę z kulkami waginalnymi. Miękka i lekka bez obaw utrzyma się we wnętrzu pochwy nawet u tych użytkowniczek, które mają bardzo wiotkie mięśnie. To dobry wstęp dla pań decydujących się na powolny i delikatny trening, u których pojawił się już problem z nietrzymaniem moczu.

Dwie lub więcej:

Ilość ma tu jednak znaczenie drugorzędne, liczy się ciężar i wielkość. Te najtrudniejsze są jednocześnie małe i ciężkie. Mogą nosić je kobiety zwykle przed 30 rokiem życia, które nie mają za sobą porodu i które nastawione są głównie na stymulacje mięśni Kegla.

Nieco większe i lżejsze zostały pomyślane natomiast o paniach, których mięśnie dna miednicy nie są już w tak doskonałej formie. To zwykle grupa kobiet po przebytych ciążach, które prowadzą raczej siedzący tryb życia i które same, np. podczas kichnięcia, mogą stwierdzić u siebie pierwsze sygnały problemów z niekontrolowanym popuszczaniem moczu.

Progresywne:

To cały zestaw kulek, które wyznaczają program treningowy. Logika zastosowania jest taka sama, trening rozpoczyna się od najlżejszej i największej,  by po mniej więcej pół roku osiągnąć poziom kulki najmniejszej i najcięższej. Kulki progresywne pozwalają śledzić swoje postępy i cieszyć się coraz to wyższym poziomem zawansowania.

Biofeedback:

Są zdecydowanie lżejsze od kulek klasycznych (grawitacyjnych), w ich wnętrzu znajduje się mniejsza kulka, która działa na zasadzie grzechotki. Trening mięśni Kegla odbywa się poprzez drgania kulek grzechotek, które wprawione w ruch wywołują mimowolny skurcz mięśni.

Użytkowanie:

Aplikacja wszystkich rodzajów kulek gejszy przypomina stosowanie tamponów i nie powinna nastręczać jakichkolwiek problemów. Niektórzy producenci zalecają przy aplikacji stosowanie lubrykantów, jednak należy pamiętać, że muszą to być zawsze lubrykanty na bazie wody, nie wchodzące w reakcje z materiałami, z których zostały wykonane kulki gejszy.

O ile zastosowanie żeli wspomagających zakładanie kulek to kwestia indywidualna, to uważność odnośnie utrzymania właściwej higieny to podstawa. Kulki waginalne, niezależnie jakie są intencje ich stosowania, mają pomagać, nie generować kolejne problemy. Dlatego tak ważne jest tworzywo, z którego zostały wykonane. Najbardziej odpowiedni będzie silikon, materiał nisko porowaty i hipoalergiczny, który zagwarantuje bezpieczeństwo i łatwość w czyszczeniu. Zwróćmy też uwagę na sam sznurek, który powinien być również silikonowy bądź wykonany z materiału wodoodpornego.

Kulki gejszy nie są kłopotliwe w użytkowaniu, wewnętrzny trening nie wymaga potu i łez. Efekt napięcia dzieje się trochę poza naszą świadomością. Wystarczy chcieć skorzystać, reszta dzieje się dyskretnie we wnętrzu kobiecego ciała. Czas jest sprzymierzeńcem ćwiczeń mięśni kegla na takiej samej zasadzie jak z treningiem każdej innej grupy mięśni. I tak jak w przypadku wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń fizycznych, rzucanie się od razu na głęboką wodę może przynieść tylko straty. Zanim więc włączysz je do swojej rutyny i odnajdziesz swój właściwy rytm ich stosowania, pamiętaj, że pierwsze kroki muszą być stawiane bez pośpiechu i bez oczekiwania na natychmiastowe efekty. Początkowo aplikuj je na kilka minut zwiększając sukcesywnie czas nawet do 30-40 minut dziennie. Kulki kegla nie potrzebują specjalnych okoliczności do stosowania, można je nosić w domu, podczas spaceru czy w każdej innej sytuacji życiowej, która będzie dla ciebie dogodna. Kulki gejszy są bezpiecznym rekwizytem, jeśli jednak cierpisz na poważniejsze dolegliwości natury ginekologiczno-urologicznej, kontakt z lekarzem lub fizjoterapeutą jest nieodzowny.

Kulki waginalne, kulki Wenus, kulki miłości, kulki gejszy – niezależnie którą nazwę przyswoisz i który model stosowania wybierzesz, czy bardziej erotyczny czy też zorientowany prozdrowotnie, warto po nie sięgnąć . Kobiecość jest czymś dużo większym niż nasze strefy erogenne, ale też nie sposób oddzielić ją od tego aspektu, bo przecież tu właśnie splatają się sprawy zdrowia, miłości i życia. Dbajmy o siebie, pielęgnujmy kobiecość w każdy możliwy sposób. A jeśli mogą nam w tym pomóc małe, niepozorne kulki, cóż … nie straćmy tej okazji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl