Kubeczek menstruacyjny co to jest? Jak go używać?
30.jpg

Kubeczek menstruacyjny to ekologiczne rozwiązanie. Alternatywa dla podpasek i tamponów. A także według wielu kobiet wygodna i komfort.

Kobiety, które prowadzą ekologiczny tryb życia, bardzo go sobie cenią. Natomiast dużo kobiet, jak i miesiączkujących nastolatek, które mają styczność z tym produktem po raz pierwszy. Otwiera oczy ze zdziwienia; kubeczek menstruacyjny co to jest? Jak się go używa.

Chcemy rozwiać Twoje wątpliwości. Wiedza o kubeczku w pigułce. Przygotowana specjalnie dla Ciebie!

Co to jest kubeczek menstruacyjny?

Zdawać by się mogło, że kubeczek menstruacyjny to innowacyjny produkt. Na miarę nowoczesnych czasów.

Otóż nie do końca. Pierwszy kubeczek menstruacyjny opatentowano już w 1932 roku. Nazwano go miseczką menstruacyjną. Oczywiście wyglądem i funkcjonalnością odbiegał od dzisiejszego modelu.

Obecnie kubeczek menstruacyjny ma kształt lejka. Z założenia jest produktem nietoksycznym i bezpiecznym dla naszego ciała. Przy zakupie kubeczka unikaj produktów podrobionych i niewiadomego pochodzenia. A także tych bez stosownego certyfikatu.

Prawdziwy kubeczek menstruacyjny wykonany jest z silikonu medycznego. Delikatny dla ciała, antyalergiczny i plastyczny. Nie podrażnia okolic intymnych i dopasowuje się do ścianek pochwy.

Jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego?

Wiesz już, co to jest kubeczek menstruacyjny. Ma on również 3 (najczęściej) rozmiary. Oznakowanie może być zależne od producenta. Zazwyczaj jednak rozmiary kubeczka menstruacyjnego oznaczone są literami, lub cyframi.

Zastanawiasz się, jaki rozmiar kubeczka menstruacyjnego będzie dla Ciebie odpowiedni? Poniższe wskazówki pomogą Ci w doborze odpowiedniego rozmiaru.

  • Rozmiar S - młode dziewczyny, które jeszcze nie współżyły. A także kobiety dorosłe, które nie rodziły dzieci.
  • Rozmiar M do XL - rekomenduje się dla kobiet, które mają za sobą już pierwszy poród.

Rozmiar między M, a XL dobiera się również pod względem długości współżycia (lata), szerokości pochwy, a także ilości porodów. To jednak nie wszystko, bo kubeczki menstruacyjne mają różne twardości i długości. Dobiera je się adekwatnie stylu życia.

 

Kobiety, które regularnie uprawiają sport, powinny wybrać twardy model. Jeśli szyjka macicy jest osadzona wysoko, to zalecamy również dobranie kubeczka menstruacyjnego o długim pojemniczku.

Jeśli nie możesz zdecydować się na konkretny rodzaj i rozmiar kubeczka, to poproś o pomoc ginekologa. Szczególnie jeśli masz tyło, lub przodozgięcie macicy. Odpowiedni rozmiar i twardość mają duże znaczenie w komforcie noszenia.

Kubeczek menstruacyjny: jak go używać?

Kubeczek menstruacyjny co to znaczy, że się go opróżnia? Nic innego, jak opróżnienie miseczki z krwi miesiączkowej. Powinno się go opróżniać 2-3 razy dziennie. Natomiast najlepiej dla własnego komfortu opróżniać go przy każdej wizycie w toalecie.

Jeśli często podróżujesz, lub korzystasz z toalet publicznych - miej przy sobie zapasowy kubeczek. W publicznych toaletach nie ma warunków, aby dokładnie umyć kubeczek i móc zaaplikować go ponownie.

Higiena kubeczka nie jest skomplikowana. Wystarczy, że dokładnie wypłuczesz go pod wodą, osuszysz i możesz go z powrotem umieścić w pochwie. Natomiast pamiętaj, aby wysterylizować kubeczek przed pierwszym użyciem i po zakończeniu miesiączki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl