Kulki gejszy a wkładka domaciczna - czy wpływają na siebie wzajemnie?
Kulki gejszy a wkładka domaciczna - czy wpływają na siebie wzajemnie?

Zastanawiasz się na ćwiczeniem z kulkami gejszy? Masz wkładkę domaciczną? Wiesz zapewne, że w internecie znajdziesz wiele mitów, które narosły z czasem i powielaniem informacji z wątpliwego źródła. Dzisiaj pochylamy się nad tematem kulki gejszy a wkładka domaciczna, ponieważ tutaj również internet obiega sporo mitów.

Czas raz na zawsze rozwiać Twoje wątpliwości. Dzisiaj dowiesz się, czy kulki gejszy a wkładka domaciczna działają na siebie wzajemnie, a także nad samą wkładką. Czym jest i jakie ma rodzaje.

Czym jest wkładka domaciczna?

Obecnie wkładka domaciczna najczęściej wykorzystywana jest jako alternatywna antykoncepcja dla tabletek i plastrów. Z samego początku jednak wkładka domaciczna stosowana była do leczenia tyłozgięcia macicy. Umieszczenie wkładki sprawiało, że macica była lepiej ułożona. Obecnie w większości spirale stosuje się w celach antykoncepcyjnych. Możesz spotkać się również z potoczną, ale dość często używaną nazwą — spirala.

Spirala najczęściej ma kształt litery T, kilka centymetrów i umieszczana jest wewnątrz macicy. Niektóre wkładki domaciczne — hormonalne, działają na zasadzie stopniowego uwalniania hormonów. Drugi rodzaj wkładek to wkładki wykonane z tworzywa z dodatkiem miedzi, srebra lub złota. Rzadziej z domieszką platyny.

Jak działa wkładka domaciczna (spirala)?

Możemy wyróżnić dwa typy Spiral. Pierwsza to np. miedziana wkładka domaciczna a druga hormonalna wkładka domaciczna. Sposób umieszczania spirali w macicy jest taki sam dla obu rodzajów wkładek. Natomiast różnią się one swoim działaniem.

Wkładka miedziana wykonana jest z miedzi (np. Nova T 380, Copper T 380A) i tworzywa, które jest bezpieczny dla organizmu. Taka wkładka nie zaburza naturalnego cyklu menstruacyjnego, ale wywołuje coś na wzór stanu zapalnego w macicy, który wpływa na komórki jajowe i śluzówkę macicy. Oddziaływuje na plemniki i uniemożliwia zapłodnienie. Taką wkładkę najczęściej usuwa się po pięciu latach lub według zaleceń lekarza ginekologa.

Hormonalna wkładka domaciczna działa na zasadzie powolnego uwalniania hormonów (np. Mirena, Levosert, Kyleena, Jaydess). Skąd te hormony we wkładce, zapytasz? Spirala hormonalna ma wbudowany niewielki zbiorniczek, z którego stopniowo uwalniane są hormony najczęściej progestagen. Umieszcza się ją tak samo jak wkładkę miedzianą. Natomiast wkładka hormonalna działa na zasadzie zmiany gęstości śluzu oraz struktury błony śluzowej. Hamuje owulację i może zmniejszyć obfitość krwawienia. Ilość uwolnionego z wkładki hormonu ustalana jest z lekarzem ginekologiem. Hormonalną wkładkę domaciczną usuwa się najczęściej po trzech lub 5 latach. Ma na to bezpośredni wpływ ilość uwalnianego hormonu.

Czym właściwie są kulki gejszy?

Kulki gejszy najczęściej stosowane są w treningu mięśni Kegla (mięśni dna miednicy). Nazywa się je również kulkami dopochwowymi lub kulkami waginalnymi. Regularne stosowanie kulek gejszy poprawia kondycję mięśni Kegla. To sprawia, że pochwa jest bardziej elastyczna, a ścianki pochwy są bardziej napięte. Co więcej, kulki gejszy poleca się kobietom, które borykają się z problemem nietrzymania moczu.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów kulek gejszy. Standardowo są to dwie kulki połączone sznurkiem, lub silikonowym wężykiem, które tworzą jedność. Kulki gejszy mają kilka rozmiarów, które należy dostosować indywidualnie. Możesz również kupić pojedyncze kulki, kulki w zestawie, lub od 2 do 3 kulek gejszy na jednym „sznurku”. Wybór zależy od indywidualnych preferencji i stopnia wyćwiczenia mięśni Kegla. Cięższe kulki polecamy dla kobiet, które ćwiczyły już kiedyś mięśnie dna miednicy, lżejsze natomiast są dobre dla początkujących.

Więcej o kulkach gejszy i treningu z nimi przeczytasz w naszych poprzednich artykułach na blogu. Linki znajdziesz na końcu artykułu.

Kulki gejszy a wkładka domaciczna - mity i fakty

Jeden z największych mitów, jaki możesz przeczytać to to, że kulki gejszy a wkładka domaciczna oddziałują na siebie wzajemnie w negatywny sposób. Jest to mit, który powielany jest bardzo często, a nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Kulki gejszy a wkładka domaciczna nie wpływają na siebie wzajemnie, to znaczy nie w takim stopniu, jak opisują to powielane mity. Wkładkę domaciczną jak sama nazwa wskazuje, umieszcza się wewnątrz macicy. Kulki gejszy wprowadzasz do pochwy, a nie do macicy. Zatem w żaden sposób nie jesteś w stanie kulkami gejszy wpłynąć na wkładkę domaciczną umieszczoną w macicy.

Jedyną rzeczą, na którą musisz uważać to nitki, które poprowadzone są od spirali. Tu rzeczywiście nieumiejętne obchodzenie się z kulkami gejszy i źle dobrany rozmiar mogą sprawić, że na ruszysz nitkę, która służy do wyciągnięcia wkładki domacicznej. Jeśli nie czujesz się pewnie, to zawsze możesz skorzystać z wizyty u ginekologa. Nawet polecamy to zrobić, ponieważ sam ginekolog pomoże w wyborze kulek biorąc pod uwagę wkładkę domaciczną. Co więcej, możesz nawet porozmawiać z lekarzem o skróceniu nitek, które wystają do pochwy. Bardzo rzadko zdarza się, że lekarz ginekolog widzi jakieś przeciwwskazania do używania kulek gejszy w przypadku założonej spirali. Warto nie wzbraniać się przed wizytą u ginekologa.

Czytaj pozostałe artykuły o kulkach gejszy:

  • https://intimovo.com/blog/intimovo/kulki-gejszy-podstawowa-instrukcja-obslugi
  • https://intimovo.com/blog/intimovo/miesnie-kegla-jak-je-cwiczyc
  • https://intimovo.com/blog/intimovo/kulki-gejszy-dlaczego-warto-je-uzywac
  • https://intimovo.com/blog/intimovo/kulki-do-cwiczen-miesni-kegla-ktore-wybrac
  • https://intimovo.com/blog/intimovo/kobieca-gimnastyka-intymna-miesnie-kegla
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl