Menopauza a seksualność - co warto wiedzieć?
Menopauza a seksualność - co warto wiedzieć?

Uderzenia gorąca i diametralna zmiana nastroju to pierwsze z objawów menopauzy, które najczęściej wskazują kobiety. Niestety wraz z okresem menopauzalnym zmienia się również kobieca seksualność. Następuje spadek libido, obniżenie nastroju, suchość pochwy, a nawet brak ochoty na seks. Jednak przy wielu chęciach i zrozumienia tego jak menopauza a seksualność oddziałują na siebie wzajemnie, można poprawić komfort swojego życia seksualnego.

Menopauza a seksualność kobiety - co się zmienia w ciele?

Zanim jednak przejdziemy do tego jak możesz polepszyć swoje życie seksualne w okresie menopauzy sprawdźmy, czym tak naprawdę jest menopauza a seksualność w odniesieniu do zachodzących zmian w ciele kobiety.

Menopauza przede wszystkim wpływa nie tylko na fizjologię, ale również na samopoczucie kobiety. Należy jednak pamiętać, że to jak przechodzisz lub będziesz przechodzić menopauzę, zależne jest od indywidualnych uwarunkowań. Nie każda kobieta może cierpieć na nadmierną potliwość, zwiększone bóle głowy, czy zwiększoną wrażliwość i nerwowość.

Natomiast uogólniając do najczęstszych objawów i zmian w kobiecym ciele podczas okresu menopauzalnego, wiele pań wskazuje rozdrażnienie, a nawet zachwiania emocjonalne. Zdenerwowanie, wybuchowość i niestety spadek pewności siebie i obniżenie poczucia swojej atrakcyjności jako kobieta. Już sam fakt, że spada poczucie atrakcyjności fizycznej, wpływa na seksualność.

Czujesz się grubsza? Narzekasz, że twoje piersi dotknęła już grawitacja? Niestety nie mamy dla ciebie złotego środka, takie zmiany w kobiecym ciele są nieuniknione. A to, co my kobiety możemy zrobić, to nauka swojego ciała na nowo, akceptacja siebie i ćwiczenia mentalne, a nawet fizyczna, które sprawią, że pewność siebie i poczucie atrakcyjności wzrosną. Niestety, to nie koniec zmian. Zależność, jaką wykazuje menopauza a seksualność, objawia się również nieprzyjemnymi dolegliwościami i spadkiem libido.

Bolesny stosunek i suchość pochwy

Ból podczas stosunku to chyba jedna z bardziej dotkliwych zmian w okresie menopauzy, która może towarzyszyć kobiecie. Dyskomfort podczas współżycia i nieprzyjemne uczucie pieczenia to najczęstsze objawy, które wskazują kobiety na zmiany w swoim życiu seksualnym. Taki stan rzeczy może być spowodowany przez kilka czynników. Natomiast najczęściej przyczyny należy doszukiwać się w powolnym zanikaniu w sprężystości ścianek pochwy, a także suchości pochwy.

O sprężystość ścianek możesz zadbać ćwicząc mięśnie Kegla, a na suchość pochwy jedyną najlepszą radą jest stosowanie lubrykantu, jeśli nie chcesz terapii farmakologicznej i ingerencji lekarza. Pamiętaj jednak, że jeśli suchość pochwy jestem bardzo duża, a wiesz, że nie wynika z innych chorób, które mogą dawać takie objawy, to mimo wszystko polecamy udać się do ginekologa. Pomoże Ci dobrać odpowiedni lubrykant, żel intymny, a także leki, które wspomogą naturalne nawilżanie pochwy.

Komfort podczas seksu w okresie menopauzy możesz również wzmocnić poprzez zmianę sposobu współżycia. Zadbaj o większy spokój, a także poproś swoją drugą połowę, aby seks był wolniejszy. W okresie menopauzy powinnaś również z partnerem lub partnerką zadbać szczególnie o grę wstępną. Wydłużona pomoże w naturalnej lubrykacja pochwy i sprawi, że stosunek stanie się przyjemniejszy.

Obniżone libido? Zamiast dzikiego seksu postaw na intymność

Menopauza a seksualność w życiu kobiety to również obniżenie libido. Zmniejszone pożądanie i częstszy brak ochoty na seks głównie związany jest ze zmianami, które zachodzą w kobiecym ciele i wpływają na poczucie własnej wartości i samooceny. Wzrost wagi, nadmierna potliwość i widzenie siebie w krzywym zwierciadle z pewnością nie pomaga w postrzeganiu swojego ciała jako atrakcyjnego. Co więcej, niektóre leki również wpływają nie tylko na obniżenie libido, ale także na samopoczucie. Tutaj pierwszym wyjściem jest wizyta u lekarza, który powinien dobrać leki tak, aby jak najmniej wpływały na twoje samopoczucie. A także pomoże zrozumieć zachodzące zmiany w twoim ciele, abyś na nowo nauczyła się akceptacji siebie.

O swoje libido możesz również zadbać bez wizyty u lekarza. Zamiast dzikiego seksu, który jest wspomnieniem młodzieńczych lat postaw na intymność. Zbuduj na nowo więź w sypialni przez czułość, wzajemne pieszczoty, masaże czy przytulanie. Postawienie intymności wyżej niż czerpania przyjemności z seksu w sprawi, że ochota na seks pojawi się sama, a i sam seks będzie przyjemniejszy.

Pamiętaj również, że menopauza to nie wyrok. To nie celibat ani zamknięte drzwi przed przyjemnością. Nigdy nie jest za późno na eksperymenty w łóżku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl