Pociąg, podniecenie i pożądanie - czy wiesz, czym się różnią?
Pociąg, podniecenie i pożądanie - czy wiesz, czym się różnią?

Czy ty też byłaś przekonana, że pociąg, podniecenie i pożądanie możemy wrzucić do jednego wora? Chociaż w codziennym życiu te pojęcia funkcjonują jako zamienne, to każde z nich ma swoją osobną definicję. Znajomość tej różnicy umożliwia głębsze poznanie siebie i swojej seksualności, a także tego co dzieje się z naszym ciałem i umysłem. Chociaż możesz tego nie wiedzieć, ale każde z nich dotyczy innej sfery.

Gotowa? To sprawdźmy, co się dzieje w naszych głowach i ciałach!

Czym jest pociąg seksualny?

Czy wiesz, że pociąg seksualny wcale nie musi wiązać się z chęcią podjęcia aktywności seksualnej z drugą osobą? Pociąg seksualny jest stanem, w którym czujemy swego rodzaju żądzę. Nie jest ona ukierunkowana jednak samą chęcią uprawiania seksu. Pociąg seksualny dotyczy pewnych cech osobowości, konkretnych typów ludzi, a nawet wyglądu, czy stylu poruszania się. Pociąg seksualny pojawia się również wtedy, kiedy nawiązujemy i doświadczamy głębszej relacji z drugą osobą. Jednak nie muszą one występować razem, ponieważ możemy czuć pociąg seksualny do zupełnie obcej osoby.

Podniecenie seksualne - ekscytacja fizjologiczna

Czy zastanawiałaś się nad tym, że podczas podniecenia głównie reaguje Twoje ciało? Zwróciłaś kiedyś uwagę na zmiany, jakie w nim zachodzą? U mężczyzn podniecenie widać po wzwodzie. U nas kobiet aktywuje się naturalna lubrykacja pochwy i zwiększa się jej nawilżenie. To jednak nie koniec zmian. Podniecenie seksualne możemy nazwać ekscytacją fizjologiczną, ponieważ głównie odgrywa się ona w naszym ciele. Przyspieszone tętno, płytki oddech, szybsze krążenie krwi, sterczące sutki.

Spróbuj obserwować swoje ciało w momencie podniecenia, a sama dostrzeżesz jakie zmiany w nim zaszły. Dzieje się tak, ponieważ ciało daje Ci wyraźny znak: jestem gotowy do seksu! Zaczynajmy. Co ciekawe zazwyczaj nie mamy wpływu na podniecenie. Oznacza to, że z jakiegoś konkretnego powodu możesz czuć podniecenie w najmniej odpowiednim momencie i w sytuacji, która wcale nie wskazuje na erotyczne uniesienia.

Pożądanie seksualne - to właśnie w nim siedzi nasze libido

Pociąg, podniecenie i ostatnie na naszej liście pożądanie seksualne. Jeśli byłaś pewna, że wszystko to związane z seksualnymi doświadczeniami mieści się w jednej definicji, to mamy nadzieję, że teraz już wiesz, że to zupełnie różne reakcje naszego ciała i umysłu. Podniecenie jest praktycznie czysto fizjologicznym doświadczeniem, pociąg seksualny rodzi się w naszej głowie, a pożądanie seksualne?

Pożądanie również dzieje się w naszych głowach. Z tym że na płaszczyźnie świadomej. Czym zatem jest? Pożądanie seksualne możemy zdefiniować, jako świadome zainteresowanie konkretną aktywnością seksualną. Warto tutaj zaznaczyć, że pożądanie seksualne jest stanem, który dotyczy aktywności fizycznej w konkretnym towarzystwie, jak i samo miłości, czyli solo. Jako ciekawostkę możemy rozróżnić pożądanie na takie, które występuje spontanicznie i te, które pojawia się w wyniku stymulacji. Te drugie nazywamy pożądaniem responsywnym.

Dlaczego tutaj skrywa się nasze libido? Większość kobiet błędnie interpretuje działanie libido, które pojawia się na poziomie podniecenia seksualnego i pociągu seksualnego. Błędnie, ponieważ nasze libido powiązane jest właśnie z pożądaniem seksualnym. Dlaczego? To jak odczuwamy pożądanie, jego intensywność lub jego brak zależne jest od wielu czynników. Sytuacji, w której się znajdujemy, poczucia własnej wartości, akceptacji siebie, świadomości naszego ciała, a przede wszystkim stanu zdrowia i tego, w jakim stanie jest nasza relacja z partnerem lub partnerką.

Jak znajomość powyższych definicji, może Ci pomóc w poznawaniu siebie?

Wiesz już jaką reakcją są poszczególne stany i co dzieje się w naszych umysłach i ciele. Znajomość i umiejętność rozróżnienia tych procesów pozwoli Ci zajrzeć w głąb siebie. Nauczyć się tego, co Ci się podoba, co wyzwala w Tobie podniecenie, a co sprawia, że czujesz pożądanie seksualne. Zrozumiesz również, a przede wszystkim uświadomisz sobie, dlaczego nie zawsze ktoś, kto pociąga Cię seksualnie, sprawia, że czujesz pożądanie i pragniesz przeżyć z nim seksualne uniesienia.

Jeśli jesteś w związku, to wzajemne uczenie się tych stanów z partnerem, czy partnerką sprawi, że uzdrowicie waszą łóżkową relację. Nauczycie się wzajemnej komunikacji i razem będziecie mogli dążyć do satysfakcjonującego seksu. Pociąg, podniecenie i pożądanie w związku, jeśli obie strony potrafią definiować, to łatwiej dochodzą do łóżkowych kompromisów i odkrywają swoje potrzeby. Co z kolei sprawia, że relacja ulega poprawie i potrafimy wzajemnie sprawiać sobie przyjemność, którą druga stron potrafi zakomunikować.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl