Pozytywna seksualność - o co w niej chodzi?
50.jpg

Niektórzy mogliby pomyśleć, że pozytywna seksualność polega na dążeniu do wypróbowania wszystkich możliwych kombinacji w łóżku, jak i poza nim. Takie myślenie jest jednak błędne i całkowicie odbiega od prawdziwego znaczenia tego terminu.

Czym dokładnie jest pozytywna seksualność?

Ludzie kierują się w życiu swoimi własnymi wartościami i przekonaniami. Jeżeli inna osoba dokonuje wyborów sprzecznych z tym, co my sami byśmy zrobili w jej sytuacji, może być to dla nas zaskakujące i dziwne. Tak samo wygląda to w kwestii seksu. Niektórym może być ciężko zrozumieć osoby o odmiennej orientacji seksualnej. Innych może na przykład dziwić czekanie ze stosunkiem aż do ślubu. Dla kolejnych nie do pomyślenia jest związek działający na zasadzie „friends with benefits”. Pamiętajmy jednak, że dopóki ktoś nie zmusza nas do wykonywania czynności wychodzących poza naszą strefę komfortu, nie powinno nas to obchodzić. Oczywiście o ile wspomniane czynności są zgodne z prawem. Właśnie na tym polega pozytywna seksualność.

Wiąże się ona zatem z otwartością na różne inne formy ekspresji seksualności, niekoniecznie takie, które wpasowują się w nasze gusta i wartości. W końcu nie musimy próbować ich na nas samych, prawda? Jedną z kluczowych kwestii z nią związanych jest to, by nie oceniać innych osób na podstawie ich upodobań. Oczywiście, możemy się nimi zainspirować i wprowadzić niektóre z elementów również do naszego życia, jednak nie jest to konieczne. Jej celem jest umożliwienie każdemu życia w zgodzie z samym sobą.

Pozytywna seksualność = zero granic?

Pamiętajmy jednak, że wszystko ma pewne granice. Przede wszystkim, przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian i nowych eksperymentów, musimy porozmawiać na ten temat z partnerem/partnerką. Jeżeli będą mieli obiekcje do jakichś naszych pomysłów, musimy uszanować ich zdanie. Nie możemy nikogo przymuszać do eksperymentowania! Wtedy działalibyśmy w sposób sprzeczny nie tylko z zasadami pozytywnej seksualności...

3 kroki do poprawy podejścia dotyczącego seksualności

Dbaj o siebie

Niezwykle ważną kwestią jest dbanie o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Z pewnością nie powinniśmy zapominać o prawidłowym zabezpieczaniu się, zwłaszcza jeśli planujemy podejmować stosunek z mało znanymi nam osobami. Warto również udać się do lekarza i zbadać, czy stosunek z nami będzie bezpieczny dla naszego partnera/partnerki.

Poznaj swoje własne fantazje

Jeżeli chcesz kierować się zasadami pozytywnej seksualności, musisz zaznajomić się z własnymi pragnieniami. Tylko w ten sposób będziesz w stanie spełnić swoje potrzeby i żyć w zgodzie z własnym ja.

Dokształć się

Ludzie boją się rzeczy im nieznanych. Jeżeli coś jest dla Ciebie trudne do zrozumienia, możesz dokształcić się na ten temat i poszerzyć swoje horyzonty na przykład przy pomocy filmów, książek lub rozmowy ze specjalistą. Właśnie dzięki takiej edukacji seksualnej, jesteśmy w stanie spojrzeć na dany temat z innej perspektywy. Pozwoli to nam lepiej go zrozumieć. Pamiętajmy jednak o czerpaniu wiedzy z racjonalnych i pewnych źródeł.

Teraz wiesz już, z czym wiążę się pozytywna seksualność i widzisz, że nie ma w niej nic złego. Jeżeli zechcesz poprawić swoje podejście, możesz rozpocząć od 3 opisanych przez nas chwilę temu kroków. Życzymy Ci powodzenia!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl