Rodzaje łechtaczek? Ona jest jedna, ale nasze sromy są różne!
Rodzaje łechtaczek? Ona jest jedna, ale nasze sromy są różne!

To jak to w końcu jest z naszymi waginami? Co niektórzy szukają pod pojęciem rodzaje łechtaczek, ale kochane - łechtaczka jest jedna. Za to nasze waginy mają różne kształty i kolory.

Czy wiesz, że kobiety heteroseksualne prawdopodobnie widziały tylko swoją waginę i nie mają pojęcia, że ta część ciała choć z pozoru taka sama, to u każdej kobiety wygląda inaczej? Wszystko dlatego, że nasz mózg nie dopuszcza do siebie innego obrazu pochwy niż ta, którą widzimy we własnych majtkach.

Rodzaje łechtaczek, czy rodzaje wagin?

Chociaż wiele z nas szuka informacji o kobiecym ciele i używa określenia rodzaje łechtaczek, to jest ono błędne. Łechtaczka ma praktycznie taką samą budowę anatomiczną o każdej z nas, pomijając ewentualne wady wrodzone, lub zmiany chorobowe. Właściwym jest zapytanie o rodzaje wagin, bo te mamy zdecydowanie różne. Ich wielkość, kształt, budowa u każdej kobiety jest inna.

Wagina - część, która tworzy nasze genitalia

Wagina tak naprawdę jest częścią niewidoczną, natomiast większość z nas nauczyła się, że waginą określamy całość naszych narządów. Takie nazewnictwo też jest nieco błędne, ponieważ pochwa jest ujściem szyjki macicy. Natomiast prawidłowo, to co widzimy gołym okiem powinnyśmy nazywać sromem. Czyli zewnętrznymi częściami naszych narządów płciowych, na które składają się:

  • wargi sromowe większe i mniejsze,
  • wzgórek łonowy,
  • łechtaczka,
  • przedsionek pochwy.

Jak już wspominałyśmy, każda z nas ma inną waginę. Kształt, kolor, wielkość warg sromowych, które opisujemy poniżej. Najpierw jednak sprawdź, czym jest łechtaczka i dlaczego nie jest to pochwa.

Łechtaczka nie taka mała, jak nam się wydaje

Clitoris to część łechtaczki którą widzimy. Znajduje się tuż nad ujściem cewki moczowej (4 - patrz grafika), a poniżej łączenia się warg sromowych mniejszych. Gdybyśmy miały przedstawić faktyczny rozmiar Clitoris, to można by go porównać do wielkości ziarnka grochu. Co ciekawe w naszej łechtaczce mamy męskie prącie. Dlatego też wyróżniamy między innymi żołądź łechtaczki (1), napletek i ciało jamiste (2).

Część łechtaczki, która znajduje się wewnątrz i nie jest dla nas widoczna, to odnoga łechtaczki (3), która po obu stronach układa się w odwróconą literę „V”. Pozostałe części na grafice to: 5. Opuszka przedsionka pochwy 6. Pochwa.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Clitoris_inner_anatomy_numbers.png

Rodzaje wagin - a Ty jaki masz kształt?

Zgodnie z tym, co przeczytałaś powyżej wiesz już zapewne, że określenie rodzaje wagin również nie do końca jest prawidłowe. Fachowo powinnyśmy napisać rodzaje kobiecych sromów (ang. vulva).

Is VULVA not VAGINA! - the Vulva Gallery

Edukację przedstawioną w ciekawy sposób możemy znaleźć na Instagramie i Facebooku! The.vulva.gallery to prawdziwa kopalnia kobiecych sromów. Autorka tego medium w kolorowy i wysmakowany sposób przedstawia kobiece sromy z całego świata.

źródło: https://www.facebook.com/thevulvagallery/photos/a.1371077422989052/3026693680760743

A Tobie, jak się podoba takie artystyczne przedstawienie naszych kobiecych sromów?

Kształty naszych sromów - poznaj te najpopularniejsze

Istnieje co najmniej kilka kształtów kobiecych sromów, które można podzielić ze względu na budowę. Prawdziwa liczba to jednak ta, która wynosi tyle samo, co jest kobiet na całym świecie.

źródło: https://www.facebook.com/thevulvagallery/photos/a.1371077422989052/2911098292320283

Natomiast do najpopularniejszych należą:

Typ pierwszy - małe wargi sromowe zarówno większe, jak i mniejsze. Czasem nazywany również, jako typ Barbie. Określenie przylgnęło do tego typu sromu, ponieważ jego cechą charakterystyczną jest praktycznie brak widoczności narządów zewnętrznych. Co na pierwszą myśl przywołuje właśnie budowę lalki Barbie.

Drugi typ - charakteryzuje się małymi wargami sromowymi większymi i dużymi wargami mniejszymi. Ten typ skolei dostał łatkę motylka, ponieważ ułożenie warg sprawia wrażenie motylich skrzydeł. Ten typ budowy sromu może borykać się z problemem przerostu warg sromowych, co oprócz tego, że może odebrać kobiecie pewności siebie często prowadzi do bólu. Można to wyleczyć zabiegiem zmniejszenia warg sromowych, który fachowo nazywa się labioplastyką.

Typ trzeci - przypomina bułeczkę ze wzgledu na budowę warg sromowych większych, które są dość mięsiste i spore, a wargi sromowe mniejsze małe i niewidoczne.

Czwarty typ sromu - wargi asymetryczne. Co najciekawsze właśnie asymetryczna budowa naszych sromów jest najczęściej spotyka. O ile nie ma przerosty żadnej z warg sromowych, to nie ma powodu do obaw, bo to zupełnie normalne.

50 twarzy sromu - a w sumie to kolorów!

Nasze sromy mogą mieć różne kolory: od różu, przez fiolet, po brąz. Kolor nie powinien nam przeszkadzać, dopóki wargi sromowe nie staną się czerwone. A czerwieni będzie towarzyszyła opuchlizna i ból. Jeśli tak się dzieje, to powinien być to dla Ciebie sygnał, że powstał stan zapalny. Może być to również objaw podrażnienia warg sromowych. Jeśli jesteś ciekawa swojego ciała, to przedstawione w bardzo przepiękny sposób vulvy znajdziesz na FB i Instagramie the vulva gallery Galerii Vulva.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl