Suchość pochwy jak sobie z nią radzić?
228.jpg

Suchość pochwy z reguły dotyczy kobiet, które są w okresie menopauzy. Natomiast niewykluczone, że ta przypadłość spotka również młode kobiety. Suchość pochwy to dolegliwość, która związana jest ze zmniejszoną ilością estrogenów. Jak sobie poradzić z suchością pochwy i nie tracić przyjemności z życia (nie tylko tego seksualnego)?

Suchość pochwy - skąd się bierze?

Chociaż w większości sytuacji suchość pochwy jest przypadłością kobiet w okresie menopauzy, to nie należy bagatelizować jej objawów nawet w młodym wieku. Suchość pochwy jest to pierwszy sygnał, który mówi ci o tym, że coś niepożądanego dzieje się w gospodarce hormonalnej jajników. Dokładniej związane jest to z estrogenem. Kiedy poziom estrogenu jest zbyt niski, to zmniejsza się naturalne nawilżenie pochwy, które w niedługim czasie zamienia się w suchość pochwy.

Obniżony poziom estrogenu dotyczy szczególnie kobiet w połogu, karmiących piersią oraz kobiet przechodzących menopauzę. Natomiast jeśli jesteś młodą kobietą i czujesz, że z naturalnym nawilżeniem w twoich okolicach intymnych jest coś nie tak, to jak najszybciej powinnaś udać się na wizytę do lekarza ginekologa. Za suchość pochwy mogą odpowiadać również zmiany w budowie ścian macicy, a także infekcja dróg rodnych. Jeśli żadne z wymienionych elementów cię nie dotyczą, a cierpisz na suchość pochwy, to powinien być dla ciebie znak, aby przebadać się pod kątem cukrzycy i niewydolności nerek.

Suchość pochwy może być również efektem ubocznym stosowania leków, które wpływają na gospodarkę hormonalną organizmu. Do takich leków zaliczamy antykoncepcję hormonalną, antydepresanty, antybiotyki czy leki moczopędne. Natomiast suchość pochwy może być wywołana również czynnikami psychologicznymi. Do takich czynników zalicza się silny stres, lęk przed współżyciem. A nawet głęboko zakorzenione lęki i fobie, które z pozoru nie mają związku z życiem seksualnym.

Jak objawia się suchość pochwy?

Suchość pochwy możesz rozpoznać po pierwsze po odczuwaniu dyskomfortu podczas współżycia, uczuciu pieczenia w pochwie i podrażnieniu. Kolejnym objawem, po którym możesz poznać suchość pochwy, jest niespodziewane i bardzo silne parcie na mocz. A nawet dyskomfort podczas chodzenia i siedzenia. Jeśli taki stan trwa długo i w żaden sposób nie jest leczony przez ginekologa, czy profilaktycznie łagodzony przez dostępne bez recepty preparaty, to kolejnym objawem będzie plamienie. Pojawia się ono na skutek pękania naczyń krwionośnych. A także możliwe nawracające infekcje dróg intymnych.

Jak wygląda leczenie suchości pochwy?

Leczenie suchości pochwy powinno być dobrane indywidualnie do przyczyn i wynikających z tego objawów przez lekarza ginekologa. Absolutnie odradzamy, aby próbować leczyć suchość pochwy na własną rękę, ponieważ możesz pogorszyć swoją sytuację. Lekarz dobierze ci odpowiednie lekarstwa, które najczęściej występują w postaci globulek lub żeli. A także rozpisze częstotliwość ich używania. Jeśli suchość pochwy występuje u ciebie tylko podczas zbliżenia to zanim udasz się do lekarza, możesz zastosować nawilżające żele intymne i lubrykanty, które powinny być wykonane z naturalnych składników. Bez substancji chemicznych i zapachowych, a w szczególności bez zawartości nonoksynolu-9. Podrażnia on okolice intymne i może pogorszyć twój stan, a także nasilić uczucie dyskomfortu.

Natomiast jeśli suchość pochwy pojawiła się u ciebie w okresie połogu, to jest duże prawdopodobieństwo, że ustąpi kiedy skończysz karmienie piersią. Jeśli jednak tak się nie stanie, wtedy powinnaś udać się do lekarza ginekologa. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku, gdzie przyczyną suchości pochwy jest źle dobrana antykoncepcja hormonalna. Jeśli wiesz, że przyczyna leży w antykoncepcji to również powinnaś zgłosić się do ginekologa, aby zmienić rodzaj antykoncepcji lub przyjąć ją w innej formie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl